0

Půjčky pro podnikatele (osvč) bez daňového přiznání

Je obecně známým faktem, že podnikání nelze provozovat bez alespoň minimálních investic. Spousta podnikatelů, ať už menších či větších, řeší problém, kde sehnat kapitál pro svoji podnikatelskou činnost. Typicky se jedná o vstupní kapitál, použitelný jako základ při začátku podnikání či o rychlé vykrytí náhlých výdajů. Taková potřeba peněz má své charakteristické znaky. Podnikatelé většinou hledají půjčky, které lze rychle a snadno vyřídit a u nichž je jistota, že budou mít peníze na svém bankovním účtu co nejrychleji. Jaké má podnikatel vůbec možnosti, když se rozhodne, že potřebuje nějakou tu půjčku? Jako první krok každého napadne návštěva banky. Ty jsou tu přece od toho, aby půjčovaly peníze těm, kteří to potřebují. Druhou stránkou mince jsou však podmínky, za kterých bankovní instituce peníze půjčují. Ne snad, že by nabízely neúnosně veliké úroky, jde spíše o schvalovací proces.

Banky obvykle potřebují znát účel půjčky a velmi detailní informace o podnikateli. Kromě standardních kontaktních údajů a bankovního spojení posuzují jeho rentabilitu na základě záznamu v rejstříku dlužníků a dle výše daňového základu.

A zde nastává problém mnoha podnikatelů. Pokud se zaměříme zejména na malé podnikatele či živnostníky, většina z nich nedosahuje žádného velikého daňového základu. Je to dáno tím, že jejich výdaje jsou na velmi malé hodnotě a tak v účetnictví uplatňují tzv. paušální výdaje, tedy výpočet určitým procentem z příjmů. Proto je výše natolik nízká, že banky mají problém takovému podnikateli půjčit.

Dalšími kroky, které podnikatele od půjčky v bance odrazují, je dlouhé a obezřetné jednání. Nejen, že banky velmi pečlivě posuzují každého, kdo si chce půjčit, tento schvalovací proces je kromě své složitosti také velmi dlouhý. A vzhledem k tomu, že rychlost půjčení peněz je pro mnoho podnikatelů tím nejdůležitějším, schvalování půjčky v řádech dnů až týdnů si nemohou dovolit, i kdyby měli čistý záznam v rejstříku trestů a vykazovali skvělou finanční situaci.

Druhou skupinu možností pro podnikatelské půjčky představují nebankovní instituce. Vzhledem k tomu, že se jedná o alternativu k bankovním půjčkám, hledejme jejich výhody tam, kde se objevují nedostatky bank. Jaké tedy jsou?

Rychlost vyřízení

V případě, že podnikatel jeden den zatouží po půjčce, není žádným problémem, aby měl druhý den peníze na svém bankovním účtu. Nebankovní instituce mají nastavený jednoduchý schvalovací proces, v němž dokáží na základě jednoduchých kritérií vyhodnotit každou žádost ve velmi rychlém čase.

K tomu, aby podnikatel úspěšně získal požadované peníze, mu v nejlepším případě stačí pouze dva doklady totožnosti, dohadovaná výše příjmů a kontaktní údaje. Na rozdíl od bank nepotřebuje ukazovat kopie daňového přiznání, nepožaduje se po něm výpis z registru dlužníků a mnohdy ani ne výpis z bankovního účtu.

Velmi pohodlná situace panuje také v otázce ručení. Pokud se nejedná o extrémně vysoké částky, nebankovní společnosti nepožadují po podnikateli žádného ručitele nebo nemovitosti do zástavy. Vrátíme-li se k bankám, u těch se s takovými požadavky lze setkat jak na běžícím páse.

Jakými způsoby lze půjčku splácet

Existují dva různé způsoby, jakými si poskytovatelé podnikatelských půjček žádají o vrácení peněz. Jedním z nich je jednorázová splátka do určitého data, ten druhý představují postupné splátky například v měsíčním intervalu.

S tímto souvisí i doba splatnosti, která se logicky odvíjí od výše půjčené částky. Čím vyšší je, tím více lze i prodloužit dobu splatnosti. Vyjádřeno číselně, hovoříme řádově o měsících.

Půjčky pro podnikatele (osvč) bez daňového přiznání

S nebo bez doložení účelu

Obecně lze všechny podnikatelské půjčky rozdělit do dvou proti sobě stojících skupin. Hranici zde tvoří doložení účelu, na který budou půjčené peníze použity.

Půjčky s doložením účelu se častěji objevují právě v případě bank a jedná se o vyšší finanční sumy, typicky desítky a stovky tisíc korun. Kromě účelu je při žádosti o ně také nutné uvést přesné výše příjmů či obratů, výpisy z registru dlužníků a velmi často se požaduje zástava nemovitosti.

Druhá skupina, tedy půjčky bez doložení účelu, tvoří většinu nabídky na trhu s podnikatelskými půjčkami. Podnikatel může takovou půjčku použít na jakoukoliv svoji činnost, dokonce i na účely soukromé. Není v tomto případě nutné, aby dával v nahlédnutí své daňové přiznání, bohatě stačí výpis z bankovního účtu, případně přibližně odhadované výdaje.

Postup sjednání podnikatelské půjčky

  1. Online žádost (výše půjčky, jméno, kontaktní údaje, adresa, předpokládané výše příjmů)
  2. Schvalovací proces
  3. Kontaktování ze strany poskytovatele s oznámením výsledku schvalovacího procesu
  4. Peníze na bankovním účtu

Na závěr si ještě jednou shrňme všechny podstatné výhody půjček pro podnikatele bez daňového přiznání:

  • Půjčování bez dokládání příjmů (daňového přiznání)!
  • Velmi rychlý schvalovací proces
  • Peníze na bankovním účtu již do druhého dne
  • Minimum potřebných dokladů
  • Možnost půjčení i pro začínající podnikatele
  • Daňově uznatelné úroky
  • Veliká variabilita půjčované částky (jednotky až stovky tisíc Kč)
  • Bez nutnosti ručitele či zástavy nemovitosti
  • Vyřízení online odkudkoliv

Konkrétní podmínky smluv

Každý poskytovatel nebankovní půjčky, který se na trhu pohybuje veliké množství, si diktuje své vlastní podmínky. Ať už se jedná o výše půjčovaných částek, délky splatností či způsoby splácení. Mimo to však existují i další možnosti, které může podnikatel v průběhu splácení využít.

U obou typů splácení (jednorázově i postupně) nabízejí někteří podnikatelé možnost odložení splátky, případně její zvýšení či snížení. V tomto případě je však nutné si dát veliký pozor. Mnoho odborníků,  z řad podnikatelů, se prezentují jako velcí odpůrci nebankovních podnikatelských půjček. Jejich názor se zakládá na tom, že některé subjekty zakládají své výdělky na podvodném jednání a neúměrně velikých úrocích a poplatcích.

Pokud však podnikatel dodrží vše, co má, neměl by mít u jakéhokoliv poskytovatele žádný problém. Základem je velmi pečlivě si pročíst smlouvu o půjčce a zaměřit se na poplatky z prodlení, při nesplácení apod. V těchto kolonkách se opravdu velmi často objevují závratně vysoká čísla, pokud však podnikatel uvede pravdivé výše svého příjmu a je si jistý, že dokáže splácet, tyto strašáky jej zajímat nemusejí.

Poplatky nemalých hodnot se mohou objevit také za výše zmíněné dodatečné služby, jako je změna výše splátky či její odložení. Proto je vždy nutné se před půjčením ujistit, že je podnikatel v dané době schopen půjčku splatit.

admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *