Pokud jste se dostali do finančně náročné situace, je často problém ji řešit. Stalo se vám, že máte nějaký závazek, který nejste schopni splácet? V takovém případě vám jistě přichází na mysl, zdali existují nějaké půjčky pro dlužníky. Ano, existují. Představme si základní kroky, které je dobré následovat v situacích, kdy v relativně krátké době potřebujete určitý obnos peněz a jste již nějakou půjčkou zatíženi.
Velmi důležitá otázka, kterou byste si měli položit před samotným sjednáním půjčky, je: kdy je ten moment, v jakém si znovu půjčit. Jednoznačně by se mělo jednat o chvíli, kdy se vám již alespoň částečně daří své závazky splácet. Vy sami si totiž musíte být jistí, že jste schopni půjčku do stanoveného data splatit. Platí fakt, že půjčovat si na splácení jiné půjčky je začátkem velikých problémů. Zpočátku „pouze“ finančních, z nich pak vznikají další.
Tip: Pro výběr půjčky pro dlužníky využijte náše srovnání půjček
Žádná šance na půjčku v bance
V první řadě byste vaši pozornost mohli obrátit na známé a příbuzné. Byť je většině lidí nepříjemné žádat o půjčku své blízké a vystavovat přátelství či rodinné vztahy případnému riziku, vždy je tento krok jednodušší nežli si půjčovat u bankovních či nebankovních společností.
Pokud příbuzenské a přátelské vztahy nepomohou, spousta lidí se obrací na banky. Věřte však tomu, že se závazkem vaše prosby o úvěr banka v žádném případě nevyslyší. Dokonce, i když máte veškeré závazky nyní splaceny, ale v minulosti jste dlužili a nezaplatili včas, banka je schopna si tyto údaje dohledat. Předešlou dlužnou situací je v očích banky váš kredit natolik poškozen, že banka nemůže být ochotna vám poskytnout peněžní půjčku.
Nebankovní instituce
Jedinou možností, která vám tak zbyde jsou nebankovní instituce. A zde je třeba si dát veliký pozor. Hledání té správné a věrohodné společnosti, poskytující půjčky, se často blíží pověstnému hledání v kupce sena. Na trhu se totiž mísí seriózní poskytovatelé půjček s těmi méně stabilními a kvalitními. Pokud však naleznete společnost s charakteristikami jako jsou spolehlivost, pozitivní ohlasy a zkušenosti klientů či kvalitní a objektivní recenze, není nutné se ničeho obávat.
Zajímat vás budou především ty nebankovní instituce, které při schvalování půjčky pro dlužníky nepožadují náhled do registru dlužníků, doložení vašich příjmů či nějakého ručitele. Tyto atributy totiž v případě vašeho zadlužení nesplňujete. Většina nebankovních společností nebere v potaz fakt, že jste dlužníkem, což je právě důvod, proč všechny banky odmítají v určitých případech poskytovat půjčky. Tuto informaci zjistí po přístupu do registru dlužníků, v České republice nejznámějším je SOLUS. Výhoda nepovinnosti dokládání příjmů skrývá absenci složitého komunikování s vaším zaměstnavatelem, případně tím, kdo vám poskytuje váš peněžní příjem.
Chcete nebankovní půjčku pro dlužníky?
Jednou z půjček kterou vám jako dlužníkovi můžeme doporučit je XS půjčka od společnosti provident.
Proč se obrátit na nebankovní společnost?
Hlavním lákadlem společností, které jednotlivci, investoři, skupiny osob, veliké firmy, zkrátka nebankovní poskytovatelé půjček nabízejí je faktor času. Takovou půjčku není za splnění určitých podmínek získat ještě v ten den, kdy o ní žádáte, případně v den následující. V případech, kdy jde vše hladce trvá nejvíce samotný převod financí na váš bankovní účet.
Atribut, který je u půjček pro dlužníky klíčový, se nazývá úroková sazba. Logicky musí být vyšší. Společnosti, které se na rozdíl od bank rozhodnou půjčit takřka všem, tím na sebe berou větší riziko. S tímto faktem většina žadatelů počítá. Když potřebuje peníze nutně a ve velmi krátké době, je ochotna si za tuto službu nějakou tu korunu připlatit. Potíže nastávají ve chvíli, kdy dojde k tzv. úrokům z prodlení. Naprostá většina takovýchto rychlých úvěrů nemá dlouhé doby splatnosti. Při jejím překročení začínají běžet úroky, které mohou až několikanásobně překročit původně splatnou částku.
Pro představu si řekněme, v jakém rozmezí se splatnost půjček pohybuje. Záleží na výši úvěru. Některé společnosti se specializují na půjčování finančních prostředků ve výši jednotek tisíc korun. V takovém případě bývá doba splatnosti mezi 1 – 30, ve výjimečných případech 45 dny. Druhou kategorii tvoří společnosti, půjčující až desítky tisíc korun. Zde je nutno podotknout, že těch na trhu jednoznačná menšina. Nicméně takové půjčky je možné splácet v řádech několika či několika málo desítek měsíců. 30 dní na splacení několika tisíc korun se nezdá jako dlouhá doba. Pro ty, kteří mají s tímto limitem nějaké komplikace existuje možnost prodloužení doby splatnosti. Je možné jej vykonat 2 – 3krát o stejný počet dní. Pochopitelné, je nutné za tuto službu zaplatit.
Shrňme si nyní pozitiva a jejich opaky u nebankovních půjček. Zásadní je fakt, že možnost požádat o půjčku i v případě zadlužení je společně s rychlostí vyřízení žádosti kompenzována vyššími úroky a extrémně vysokými úroky z prodlení. Klíčovou roli hraje výběr konkrétní společnosti, u které si budete žádat o půjčku pro dlužníky. V očích široké veřejnosti nemá nebankovní sektor v oblasti úvěrů žádné pozitivní hodnocení. Je to způsobeno především těmi firmami, jejichž přístup a chování je neprofesionální, nedůvěryhodné a nekvalitní. Finální rozhodnutí je však vždy na zákazníkovi samotné. Když si důkladně prozkoumá veškeré podmínky smlouvy a může o sobě tvrdit, že je schopen do daného termínu půjčku splatit, neměl by narazit na žádný problém.
Jak postupovat při žádosti o půjčku?
Pokud už jste rozhodnutí, že využijete služeb některé z nebankovních institucí, možná nevíte, jak bude celý proces schvalování půjčky pro dlužníky vypadat.
Vše se děje, alespoň ve většině případů, online. Z pohodlí vašeho domova tak můžete vyplnit žádost a následně počkat na její vyhodnocení.
Na internetových stránkách společností, jež zvítězila ve vašem soukromém výběrovém řízení, naleznete formulář k žádosti o půjčku pro dlužníky. Zde vyplníte základní informace o sobě (jméno, příjmení, bydliště), své kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail) a číslo bankovního účtu. Následuje uvedení výše a zdroje vašich měsíčních příjmů a předpokládaných výdajů. Tímto krokem si společnosti ověřují vaši bonitu. Dle norem dané společnosti probíhá vyhodnocení vaší žádosti. Důležitou informací je v této chvíli to, že původ a výši zadávaných příjmů nemusíte nijak dokládat. Je tedy pouze na vás, budete-li formulář vyplňovat pravdivě či nikoliv. V druhém případě se však sami vystavujete riziku, že nebudete schopni půjčku splatit.
Dalším krokem, který v drtivé většině žádostí následuje, je ověření vaší totožnosti. Telefonicky či za pomocí emailové adresy se s vámi spojí pracovník společnosti, který vás provede zbytkem schvalovacích procesu. Ověření totožnosti je prováděno za pomocí naskenování vašeho občanského průkazu.
V neposlední řadě nastává situace, která se nazývá verifikace bankovního účtu. Platba z vašeho bankovního účtu na účet společnosti ve výši jedné koruny má za cíl zjistit, zda je v žádosti uvedený účet skutečně vedený na vaše jméno.
V případě splnění všech kroků už dojde pouze ke schválení či odmítnutí půjčky a případně odeslání peněz na váš bankovní účet.
Některé společnosti, které chtějí mít alespoň nějaké krytí, vyžadují podepsání směnky. Na ní je jasně a stručně vyjádřeno, jaká je částka půjčky a datum splatnosti. Jedná se o dokument, který právně podchycuje celou transakci.