0

Půjčka pro zaměstnance ve zkušební době

Co to je zkušební doba? Zkušební dobou se rozumí několik prvních týdnů o nástupu do nové práce. Je to formalita, která se sjednává v převážné většině případů. Byť nepatří mezi povinné náležitostí pracovní smlouvy, zaměstnavatelé si ji rádi se svými novými zaměstnanci sjednávají. Disponuje totiž několika zásadními výhodami. V první řadě si zaměstnavatel potenciálního pracovníka vyzkouší, nechá jej zvyknout si na nové pracovní místo, atmosféru, způsob vykonávání práce apod. Především pak může snadno ukončit pracovní poměr by udání důvodu. Stejné právo má i sám zaměstnanec a využívá jej například, když se během zkušební doby objeví nějaká lepší nabídka. Důležité je, že během období, které trvá zpravidla tři měsíce, nevzniká zaměstnanci nárok na žádné odstupné.

Problém nastává ve chvíli, kdy se zaměstnaný dostane do finančních potíží. Ty jsou nejčastěji způsobeny nečekanými finančními výdaji jednorázového charakteru, případně dluhy. Je zapotřebí si také uvědomit, že finanční ohodnocení vaší práce nebývá ve zkušební době v plné výši. V takovém případě hledá zaměstnanec možnosti, jak se v relativně rychlém čase dostat k poměrně vysoké finanční částce.

U banky rozhodně ne

První kroky budou zřejmě dle logické úvahy směřovat do nějaké bankovní instituce. Můžeme je však označit za zcela zbytečné, jelikož žádná banka mu v této situaci úvěr neposkytne. Zkušební doba je pro ni dostatečnou překážkou poskytnutí půjčky. Důvody jsou jednoduché. Vzhledem k tomu, že zaměstnanci ve zkušební době nedisponují pravidelným a stálým příjmem, nepovažuje je banka za stabilní a bonitní. Hlavním rizikem banky je samozřejmě ona možnost okamžitého ukončení zkušební doby bez udání důvodu. Jedinou alternativou, pokud trváte na spolupráci s bankovní institucí, jsou tzv. půjčky bez prokazování výše příjmu. I ty se však objevují v nabídkách bank jen pomálu.

Půjčka pro zaměstnance ve zkušební době

Obrátit se tedy budete muset jiným směrem. Tím bude soukromý, tedy nebankovní sektor. Společností, které specializují na poskytování půjček pro každého, existuje na českém trhu nepřeberné množství. Nezajímají je vaše příjmy, neřeší bankovní registry, jediné, co požadují je identifikace klienta a informace chystané půjčce.

Nebankovní půjčky – o co se vlastně jedná

Hned na začátku si musíme uvědomit, že nebankovní půjčky nejsou něčím, čeho bychom se měli a priori obávat. Problémy, o kterých se v souvislosti s nimi hovoří, vychází většinou z nedisciplinovanosti klienta či jeho neinformovanosti.

Nic takového, jako půjčka pro zaměstnané ve zkušební době neexistuje, byť jste se s tímto výrazem již ve vodách internetu mohli setkat. Soukromé nebankovní společnosti toto slovní spojení často využívají k propagaci svých produktů, jimiž není nic jiného než klasická nebankovní půjčka s charakteristickými rysy. Jaké to jsou?

TIP: Využijte při výběru nebankovní půjčky náš srovnávač půjček

Největším lákadlem nebankovních půjček je rychlost vyřízení. Běžnou praxí je, že jeden den si o peníze zažádáte a již další můžete mít peníze na svém účtu. Paradoxně, nejvíce časově náročný je převod financí mezi vaší a poskytovatelovou bankou. V dalších atributech se společnosti z nebankovního sektoru mírně liší. Rozdíly jsou především v maximální výši částky, kterou si můžete půjčit. Přímo úměrně na ni navazují úroky. A zde je kámen úrazu. Jednak, samotné úroky za poskytnutí půjčky bývají vyšší než u půjčky v bance, hlavním problémem jsou však úroky z prodlení. Stačí, abyste se převedli peníze na účet pouhý jeden den po splatnosti a suma, kterou zaplatíte navíc, se bude výrazným způsobem šplhat nahoru.

Zejména kvůli vysokému finančnímu zatížení se doporučuje velmi době si pomyslet, zdali opravdu půjčku pro zaměstnané ve zkušební době potřebujete. V některých případech je výhodnější počkat na konec zkušební doby, kdy si budete moci zažádat v bance o standardní úvěr.

Klíčovou otázkou pro vás, pokud plánujete realizaci nebankovní půjčky, je schopnost ji splatit. V žádném případě si půjčku nesjednávejte bez toho, aniž byste měli jistotu nějakého příjmu. Pokud si například půjčíte 20 000 Kč s třicetidenní splatností a nevíte, jak tyto peníze do jednoho měsíce seženete, vězte, že půjčka není správná cesta. Vždy je nutné mít absolutní jistotu, že k datu splatnosti budete mít potřebné množství peněz.

U většiny nebankovních institucí existuje možnost si dobu splatnosti prodloužit. Běžná délka splatnosti se pohybuje mezi 1 – 45 dny, podobné množství času můžete získat navíc. Pochopitelně však za poplatek, který nebude nijak nízký

[table id=10 /]

Již bylo zmíněno, že poskytovatelů nebankovních půjček se na trhu pohybuje spousta. Je velmi těžké zvolit mezi nimi toho správného. Existují totiž zákazníky a roky zkušeností prověřené firmy, které mají své jméno a poskytují veskrze poctivé služby. Mezi ně se však mísí společnosti, které jsou nesolventní, nespolehlivé a podvodné. Nejjednodušší cestou, jak tyto dva poskytovatelské proudy odlišit jsou recenze na internetu. Dle zkušeností zákazníků nebo spousty hodnotících článků si jednoduše utvoříte obraz o důvěryhodnosti konkrétní společnosti.

Ano nebo ne?

Shrneme-li všechny údaje a dáme si dohromady veškeré atributy, vyjde nám jednoznačný výsledek, který kopíruje názor široké veřejnosti. Pokud si k nebankovní půjčce vyberete společnost, která má v tomto oboru určité zkušenosti a není negativně hodnocená, učinili jste první krok k úspěšné spolupráci. Na něj navazuje krok další – pečlivě si prostudovat všechny podmínky. Kolik budete splácet, do kdy musíte zaplatit, co se stane, když nezaplatíte apod. Důkladně si prostudovat smlouvu je základ. Krok třetí, a nejdůležitější, spočívá v ujasnění si, že jste opravdu schopni půjčku v daném termínu splatit. Pokud jste se u některého z oněch tří bodů pozastavili, případně mu nevěnovali pozornost, nebankovní půjčka není pro vás. V opačném případě se nemáte čeho bát.

Jak postupovat?

Představme si situaci. Jste ve zkušební době a díky neočekávaným jednorázovým výdajům si potřebujete půjčit. V bance jste to zkusili, dle očekávání neúspěšně. Vybrali jste si tedy jednu z mnoha nebankovních společností, u kterých vás zaujala možnost půjčky pro zaměstnané. Co se od vás bude očekávat?

Na webových stránkách dané společnosti se vám zobrazí formulář, který je třeba vyplnit. V některých položkách se u rozdílných společností mírně liší, základní prvky jsou však stejné. Vyplnit musíte své osobní údaje (jméno, příjmení bydliště), to je samozřejmost. Chybět nesmí ani údaje kontaktní (telefon, email). Další kritéria bývají různá. Některé firmy požadují uvedení zdroje vašich příjmů a jejich předpokládaná výše. Stejné atributy se udávají u předpokládaných výdajů. Dle těchto údajů probíhají základní výpočty o vaší schopnosti půjčku splatit. Žádné ověření těchto skutečností však neprobíhá, zdá se tedy, že je na vás, budete-li upřímní či nikoliv.

Většina společností nezkoumá vaše bankovní registry, co je ovšem zajímá, je ověření vaší totožnosti. Někteří poskytovatelé si vystačí s online zasláním oskenovaného průkazu totožnosti, jiné tento ověřovací krok požadují uskutečnit pomocí pošty, což velmi výrazně celý proces zpomalí.

Velmi obvyklým krokem je také verifikace bankovního účtu. Ta probíhá odesláním jedné koruny. Tato platba ověří, že bankovní účet, na který bude půjčka pro zaměstnance ve zkušební době zaslaná je reálný a zároveň vedený na vaše jméno.

Žádné další údaje po vás chtít nikdo nebude. Pokud máte obavy, že se v celém procesu schvalování půjčky ztratíte, můžete je označit za liché. Váš postup probíhá přesně dle pokynů internetového formuláře, případně telefonisty, se kterým se spojíte.

admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *